A városiasodás következtében az épített területek széleskörű fejlesztése gyakran a helyi geológiai és geomorfológiai viszonyok figyelembevétele nélkül valósul meg. A földcsuszamlásokkal kapcsolatos kockázatértékelések javítása érdekében elengedhetetlen az üledékek fizikai és kémiai tulajdonságainak meghatározása. A tanulmány célja egy már mobilizált réteg bemutatása a hordalék szemcseméret-eloszlás és szemcsealak tulajdonságai alapján, valamint a tömegmozgás során vagy azt követően megváltozott kémiai és fizikai tulajdonságok jellemzése. A szerzők tíz vörösagyagot mintáztak Kulcs (Magyarország) közelében egy csúszási felületről és annak környezetéből. Mérték a szemcseméret-eloszlást, a főbb elemek összetételét, valamint ásványos összetétel elemzést, továbbá szemcsealak-analízist is végeztek.

A szemcseméret-eloszlás azt sugallja, hogy a csúszási felületről származó minták mállott állapotban vannak, és az áthalmozódás jelei megfigyelhetők. A főelem összetétel alapján számított mállási index, valamint az iszapszemcsék alakjának elemzése arra utal, hogy a minták morfológiai paraméterei összefüggésben állnak a mállás mértékével. Az eredmények szerint bár egy friss csuszamlásos esemény nyomot hagy a szemcseméret-eloszlási tulajdonságokon, a szemcsék morfológiáját leginkább a kémiai mállás (a tömegmozgás után) befolyásolja, nem pedig maga a földcsuszamlás.

A cikk adatai és elérhetősége:
Király Cs.,  Jakab G.,  Páles M.,  Gresina F.,  Szeberényi J.,  Viczián I.,  Kónya P.,  Falus Gy.,  Cseresznyés D.,  Varga Gy.,  Kovács I.,  Szalai Z: Methods to identify and distinguish the effects of weathering and landslides on sediment granulometry. Scientific Reports 14, 26499 (2024).
https://doi.org/10.1038/s41598-024-73526-1