A 2024-es év legnagyobb tudománynépszerűsítő eseményén, a Science Expo-n vettek részt a HUN-REN CSFK Földrajztudományi Intézet kutatói. A Szépművészeti Múzeumban megrendezett tudományos seregszemlén 80 intézmény képviseltette magát, egyetemek, kutatóintézetek és a gazdasági szektor szereplői mutatták be közös eredményeiket.
A “Megújuló Energia: Új horizontok a fenntarthatóságért” kerekasztal-beszélgetés célja a fenntartható energiaforrások jövőjének, innovációinak és globális hatásainak áttekintése volt, amely során a legnagyobb kihívások és lehetőségek is előkerültek. A műszaki, energiatudományi és kormányzati szereplők közt foglalt helyet Szalai Zoltán, a HUN-REN CSFK Földrajztudományi Intézet főmunkatársa, aki a komplex földtudományi háttér ismeretében vett részt a vitában. A “klasszikus” nap-szél-geotermia téma mellett a kerekasztal-beszélgetés súlypontja a hidrogénnek az időjárásfüggő megújuló villamosenergia-termelés szabályozásában betöltött szerepe és az ehhez kapcsolódó innováció volt. A mérnöki és földtudományi diszciplínák képviselői között teljes egyetértés volt abban, hogy kontinensünk energiaellátásának biztosításában a megújuló villamosenergia-termelésnek kiemelt szerepe van, továbbá hogy ennek energiahálózatokba történő hatékonyabb integrációjához szükséges tudás is rendelkezésre áll. A légkör széndioxid tartalmának elnyelésével kapcsolatban Szalai Zoltán kiemelte az ökoszisztémák természetes szénnyelő kapacitásait is. A HUN-REN CSFK ilyen irányú kutatási eredményei is bizonyítják, hogy a talajok hatalmas lehetőségeket és tartalékokat jelentenek ezekben a folyamatokban.
A “Klímavédelem: Mit tehet a kormányzat a tudomány támogatásával?” kerekasztal paneljében Varga György tudományos főmunkatársunk vett részt, aki beszélgetőtársaival a klímaváltozás sürgető kihívásait és a fenntartható jövő érdekében szükséges tudományos és politikai együttműködések lehetőségeit vitatta meg. A beszélgetésbe a meteorológia, ökológia, hidrogeológia, mérnök- és földrajztudományok képviselői mellett Botos Barbara, az Energiaügyi Minisztérium Klímaügyekért és Klímadiplomáciáért Felelős Utazó Nagykövete is bekapcsolódott on-line a bakui COP29 klímakongresszusról. A résztvevők hangsúlyozták, hogy a klímaváltozás – melynek hátterében az emberi tevékenységek állnak – valós fenyegetettséget jelent civilizációnkra. Varga György kiemelte, hogy a civilizációs krízis okozta az ökológiai válságot, melynek része a jelenleg zajló antropogén klímaváltozás is. Ennek háttere a klímatudomány által jól feltárt és ismert. Mindezek kommunikációja azonban nem tökéletes, így folyamatosan megjelennek a száguldó információk világában a félreértelmezések, összeesküvés-elméletek és az álhírek. Az így létrejövő információs bizonytalanság képes irracionálisan felerősíteni a folyamatokat saját bőrükön is tapasztalók klímaszorongását, noha épp ezt az érzést valós ismeretek birtokában cselekvéskényszerként is megélhetnék, előmozdítva ezzel a pozitív változásokat.