Szerző: Kóspál Ágnes, tudományos tanácsadó

120 millió forint kutatási támogatást nyert a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program ADVANCED pályázatának keretében Kóspál Ágnes, a HUN-REN CSFK Csillagászati Intézetének tudományos tanácsadója. Kutatócsoportjával a fiatal csillagok körüli korongok változékonyságát fogják vizsgálni. Az James Webb-űrtávcső adatait egyedülálló módon az ESO Nagyon Nagy Távcsövén lévő MATISSE műszer infravörös interferometriás méréseivel kombinálják, amely lehetővé teszi a korongok szerkezetének és összetételének minden eddiginél kifinomultabb modellezését.

Az elmúlt évtizedek bolygókereső kutatóprogramjai megmutatták, hogy a legtöbb exobolygórendszer a mi Naprendszerünktől jelentősen eltérő szerkezetű lehet. Ez a változatosság a bolygók szülőhelyéül szolgáló és a kialakulóban levő csillagot anyaggal ellátó csillagkörüli korongok sokféleségéből ered. A korongoknak a Nap-Föld távolságnak megfelelő méretű belső régiója különös jelentőséggel bír. Itt, a hóhatáron belül, a jégburok nélküli szilárd szemcsék földtípusú kőzetbolygókká állhatnak össze. A korong fizikájának és a földszerű bolygók kialakulásának teljes megértéséhez több skálán, több hullámhosszon és több időpontban felvett méréseken alapuló megközelítésre van szükség. Ennek a megközelítésnek a kidolgozására kaptak a kutatók 120 millió forint támogatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól, annak Nemzeti Kutatási Kiválósági Programja révén.

A projekt, amely 2025. január 1-én indult, egy ambiciózus, célzott és időszerű kutatási program. A kutatók a James Webb-űrtávcső egyedülálló képességeit használják fel, az űradatokat kombinálva az ESO Nagyon Nagy Távcsövén lévő MATISSE műszerrel végzett infravörös interferometriával, valamint más világszínvonalú optikai, infravörös és milliméteres műszerek méréseivel. A kutatócsoportot Kóspál Ágnes pályázatvezető, Varga József posztdoktori kutató és Lis Zwicky doktori hallgató alkotják, szoros együttműködésben a Konkoly Űrcsillagászat, Bolygó- és Csillagkeletkezés Csoport más tagjaival. „Célunk hogy a csillag- és bolygókeletkezéssel kapcsolatos olyan nyitott kérdésekre válaszoljunk, amelyek a belső korong kis skálájú szerkezetével, a bolygók építőköveivel és a földtípusú bolygók kialakulásának környezetében zajló dinamikus folyamatokkal kapcsolatosak,” magyarázza Kóspál Ágnes. A program a James Webb-űrtávcsővel és […]